אודות המרכז הרעיוני חינוכי

המרכז הרעיוני-חינוכי הוא זרועה החינוכית של קרן ברל כצנלסון. מטרת המרכז היא להביא לידי התחדשות המחנה הסוציאל-דמוקרטי בישראל ולחיזוקו בהשראת משנתו של ברל כצנלסון; הכוונה היא לשאוב מן המורשת הרעיונית הגדולה של ברל ושל תנועת העבודה, לפתחה ולהרחיבה - ולבנות דרך פוליטית-חברתית שתיענה לאתגרי המאה העשרים ואחת.

כיום, המרכז הוא מוקד לפעילות רעיונית, לחשיבה, לעשייה חברתית וקהילתית ולהעצמת פעילות ופעילים חברתיים. המרכז פועל ומחנך ברוח ערכיה של תנועת העבודה: שוויון, ערבות הדדית, צדק חברתי, דמוקרטיה פעילה והשכלה. מאז הקמתו של המרכז ב-1996 ועד היום לימד והכשיר המרכז הרעיוני-חינוכי אלפי מנהיגים מקומיים ממגוון תחומים ומכל שכבות החברה: בני נוער, ארגוני נשים, ועדי עובדים, גמלאים ומובילים שונים בקהילותיהם ובמגזריהם.

המרכז שואף להחיות ולהחזיר את הערכים הסוציאל דמוקרטיים ללב הדיון הציבורי במציאות הישראלית העכשווית, לעודד את התפתחותה של תשתית פעילים לשינוי חברתי בכל רחבי הארץ ולהעמיק את הזיקה לתנועת העבודה כתנועה רעיונית בקרב הציבור הרחב.

המרכז הרעיוני-חינוכי מציע לעוסקים בפעילות חברתית וקהילתית מגוון רחב של כלים:

בית הספר למנהיגות:

בית הספר למנהיגות מציע קורסים למנהיגים צעירים, לסטודנטים, לנשים מנהיגות ולוועדי עובדים, עורך סמינרים וסדנאות למידה בסופי שבוע. כמו כן, מקיים בית הספר תוכניות מיוחדות המותאמות לצרכיהם של מגזרים וקבוצות שונות כמו עולים או מיעוטים.

במות רעיוניות:

הבמות הרעיוניות של המרכז הרעיוני-חינוכי כוללות ימי עיון בבית ברל ומפגשים בנושאים אקטואליים, פתוחים לקהל בכל רחבי הארץ בנושאים שונים.

כנסים בינלאומיים:

המרכז מארגן יחד עם שותפים נוספים כנסים בינלאומיים בנושאי חינוך וחברה וכן בנושאים מדיניים, שלום וביטחון.

אתר האינטרנט:

אתר האינטרנט המחודש של המרכז הרעיוני-חינוכי, "בתנועה מתמדת", אחראי על פיתוח קשר חי ודינמי עם הציבור וליצירת מודעות לסוגיות ערכיות ופוליטיות בוערות. האתר הוא זירה לדיאלוג ולדיון, להפצת מידע ולשיח אידיאולוגי. האתר מיועד לתרום להחייאת הדיון הרעיוני הציוני- סוציאליסטי בישראל, כאלטרנטיבה לזה של 'שמאל' רדיקלי מחד ושל ימין ניאו-ליברלי מאידך; לחידוש תקשורת ציבורית שאינה כפופה לאינטרסים של בעלי הון או מונעת משיקולים מסחריים; ולכינון סדר יום לאומי וחברתי עבור חלקי הציבור המסוגלים להתלכד סביב התשתית הרעיונית המגולמת במורשת תנועת העבודה הישראלית.


share on Facebook